Termin „psychoterapia” pochodzi z języka greckiego i składa się z dwóch elementów: „psyche” (ψυχή), oznaczającego „duszę” lub „umysł”, oraz „therapeia” (θεραπεία), co oznacza „leczenie” lub „terapię”. Zatem definicja psychoterapii zgodnie z tym jak rozumieli ją starożytni dosłownie oznacza „leczenie duszy” lub „terapię umysłu”.
Definicji psychoterapii jest wiele, co wynika z braku jednej ogólnie przyjętej teorii w tej dziedzinie. Każde podejście terapeutyczne posiada własną teorię osobowości, różne rozumienie powstawania zaburzeń oraz inne cele terapeutyczne, treści i techniki pracy. Psychoterapia jako dziedzina naukowa jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy o charakterze empirycznym i jak również obszarem jej praktycznego stosowania, a jako praktyka jest leczniczym oddziaływaniem i specyficzną umiejętnością na pograniczu nauki i według niektórych, tradycyjnych ujęć również sztuki. Psychoterapia jest leczniczym oddziaływaniem, które wykorzystuje rozmowę psychologiczną, zachowania niewerbalne, wzbudzanie emocji i naukę nowych zachowań w bezpiecznej relacji terapeutycznej, co ma na celu poprawę funkcjonowania pacjenta w życiu codziennym. Celem psychoterapii jest zidentyfikowanie źródła problemów, zmniejszenie trudności oraz, jeśli to możliwe, usunięcie ich przyczyn. Psychoterapia dąży do korekty zachowań, procesów myślowych oraz modyfikacji osobowości.
Klasyczne definicje psychoterapii odnoszą się do celowego i systematycznego oddziaływania psychologicznego, mającego na celu zmniejszenie lub eliminację objawów zaburzeń psychicznych, poprawę funkcjonowania emocjonalnego i społecznego oraz ogólną poprawę jakości życia pacjenta. Proces ten opiera się na komunikacji werbalnej i niewerbalnej między pacjentem, a terapeutą, odbywa się w bezpiecznym i poufnym środowisku, i jest prowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę. Klasyczne definicje psychoterapii podkreślają również znaczenie relacji terapeutycznej jako kluczowego elementu procesu leczenia. Terapeuta stosując różne techniki i metody, wspiera pacjenta w zrozumieniu i przepracowaniu trudności psychicznych, emocjonalnych i behawioralnych, dążąc do osiągnięcia trwałych zmian w jego życiu.
Psychoterapia jest świadomym i zamierzonym zastosowaniem metod klinicznych i oddziaływań interpersonalnych pochodzących z uznanych zasad psychologicznych w celu towarzyszenia ludziom w zmianie ich zachowań, procesów poznawczych, emocji i/lub innych cech osobowych w kierunku, który korzystający z psychoterapii uważają za pożądany.
(Norcross, 1990)
Psychoterapia to rodzaj oddziaływań psychologicznych mających na celu leczenie –usuwanie zaburzeń, przeżywanych przez jednostkę lub określanych przez jej otoczenie jako choroba. Oddziaływań wpływających na stan czynnościowy narządów, przeżywanie i zachowanie, poprzez zmianę procesów psychicznych chorego w tych zakresach, w których jest to niezbędne do usunięcia przyczyny i objawów leczonej choroby.
(prof dr hab. n. med. Jerzy W. Aleksandrowicz, 1994)
Psychoterapia mająca zastosowanie w lecznictwie jest to taka forma oddziaływań psychospołecznych, która ma na celu korektę zaburzeń przeżywania i zachowania, ma usunąć objawy i przyczyny choroby, w tym cechy osobowości biorące udział w powstawaniu zaburzeń przeżywania. Narzędziem leczniczym są bodźce, których źródłem jest psychoterapeuta.
Oddziaływania te, wpływające na stan czynnościowy narządów, przeżywanie i zachowanie poprzez zmianę procesów psychicznych chorego, są wywierane w ramach relacji interpersonalnej między dwoma osobami lub w grupie, w której psychoterapeuta równocześnie leczy kilka osób. Jest zespołem procedur leczniczych, stosowanych w leczeniu pacjentów chorujących na zaburzenia, w których etiopatogenezie – zgodnie z obecnym stanem wiedzy – czynniki psychospołeczne mają istotne znaczenie. Sposób leczenia choroby, adekwatny do rodzaju schorzenia, powinien być wyznaczany przez wiedzę o przyczynach i mechanizmach zaburzeń (diagnozę indywidualną, a nie przez nazwanie rodzaju zaburzenia).
(prof dr hab. n. med. Jerzy W. Aleksandrowicz, 2000)
Psychoterapia to:
– metoda leczenia zaburzeń psychicznych, które mogą występować jako określone zespoły objawów, wobec których psychoterapia będzie podstawową metodą leczenia (np. zaburzenia nerwicowe); ma już ponad 100 lat;
– metoda pomocnicza w leczeniu innych chorób: uzależnień, psychoz, chorób somatycznych;
– „towarzyszenie” ludziom w zmianach, które także im wydaja się pożądane,
– pomoc w modyfikacji postaw utrudniających rozwiązywanie trudnych sytuacji,
– „eksperckie” wyznaczanie zakresu zmian i potrzebnych do ich osiągnięcia procedur, rodzaj przewodnictwa w zakresie zmiany samego siebie;
(Czabała, 2000)
Psychoterapia byłaby zatem wyspecjalizowaną formą profesjonalnej pomocy psychologicznej. Ta specjalizacja polegałaby właśnie na związku z medycyną i wykorzystaniu pomocy psychologicznej do leczenia – usuwania zaburzeń.
(Szczukiewicz 2003)
Psychoterapia to w najbardziej ogólnym sensie zastosowanie każdej metody, która ma łagodzące lub lecznicze oddziaływanie na wszelkie zaburzenia psychiczne, emocjonalne lub na zachowania. W takim znaczeniu termin ten jest neutralny w stosunku do teorii leżącej u jego podstaw, zastosowanych metod lub formy i czasu trwania terapii. Jednakże w praktyce mogą mieć miejsce kwestie prawne i zawodowe. W literaturze specjalistycznej termin ten jest prawidłowo używany jedynie wówczas, gdy psychoterapię wykonuje osoba o odpowiednim szkoleniu, stosująca ogólnie przyjęte metody.
(A.S. Reber, E.S. Reber, Słownik psychologii, polskie wydanie, red. I. Kucz, K. Skarżyńska, tłum. B. Janasiewicz-Kruszyńska i in., Scholar, Warszawa 2005, s. 631)
Psychoterapia bywa traktowana jako pewien rodzaj rozmowy przeprowadzanej przez życzliwie ustosunkowaną osobę, jako dawanie rad, wspieranie, pocieszanie, uspokajanie, podnoszenie na duchu tego, kto nie potrafi uporać się ze swoimi kłopotami, po to, by złagodzić jego trudności.
(L. Grzesiuk, Wstęp, w: Psychoterapia. Teoria. Podręcznik akademicki, red. L. Grzesiuk, Eneteia, Warszawa 2005, s. 13)
Psychoterapia jest celowym i planowanym oddziaływaniem psychologicznym, zmierzającym do złagodzenia lub usunięcia objawów zaburzenia lub (i) do poprawy funkcjonowania psychicznego i społecznego, wspierającym dążenia jednostki lub rodziny do zdrowia i rozwoju.
(www.prp.org.pl, 2023)