Urojenia wielkościowe to rodzaj urojeń, w których osoba jest głęboko przekonana, że jest kimś innym, zazwyczaj znaczącą lub znaną osobą historyczną, literacką, religijną lub publiczną. Urojenia te dotyczą zmiany tożsamości lub przekonania, że jednostka jest kimś wyjątkowym lub istotnym w sposób niezgodny z rzeczywistością. Urojenia te mogą również obejmować przypisywanie sobie roli bliskiego doradcy ważnych postaci, bycia ich przyjacielem. Urojenia wielkościowe niekoniecznie muszą odnosić się do samej osoby, która je wyraża. Mogą być związane z przekonaniem, że jej daleki przodek był wybitną postacią lub doradcą znanej osobistości.
Megalomania
Megalomania (mania wielkości, urojenia wielkościowe) to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się nadmiernie wysokim poczuciem własnej wartości, przekonaniem o własnej wyjątkowości, potędze i wpływach, które wykraczają poza rzeczywistość. Osoba dotknięta megalomanią często wierzy, że posiada niezwykłe zdolności, talent lub siłę, które czynią ją lepszą od innych. Może także uważać, że jest predestynowana do osiągnięcia wielkich rzeczy lub że ma specjalną misję do spełnienia.
Megalomania jest często związana z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak zaburzenia nastroju (np. epizody maniakalne w chorobie afektywnej dwubiegunowej) czy zaburzenia osobowości (np. narcystyczne zaburzenie osobowości). Objawy megalomanii mogą prowadzić do konfliktów interpersonalnych i problemów w funkcjonowaniu społecznym, gdyż osoba z tym zaburzeniem może oczekiwać od innych specjalnego traktowania i uznania jej rzekomych wyjątkowych cech.
Objawy urojeń wielkościowych
Przykładowo, osoba doświadczająca urojeń wielkościowych może być przekonana, że jest reinkarnacją Jezusa Chrystusa, Elvisa Presleya, Juliusza Cezara lub innego znanego historycznego lub kulturowego bohatera. Osoby takie mogą twierdzić, że posiadają unikalne zdolności, wiedzę lub misję, które są przypisywane postaci, w którą się identyfikują.
Cechą charakterystyczną urojeń wielkościowych jest przekonanie o niezwykłym statusie, mocy lub wpływie, które przypisuje się sobie lub swoim przodkom. Choć przekonania te mogą wydawać się nierealistyczne, dla osoby doświadczającej urojeń wielkościowych są one bardzo realne i trwające.
Urojenia wielkościowe często są objawem poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia schizoafektywne, zaburzenia nastroju, zaburzenia związane z substancjami, a także w manii lub psychozie. Urojenia wielkościowe są istotnym objawem w diagnostyce i ocenie stanu psychicznego pacjenta.