depresja

Depresja

Depresja jest złożonym zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się długotrwałym obniżeniem nastroju, utratą zainteresowania i przyjemności, a także szeregiem innych objawów psychicznych i fizycznych. Depresja jest jednym z najpowszechniejszych zaburzeń emocjonalnych, które charakteryzuje się głębokim uczuciem smutku, utratą zainteresowań i przyjemności, zmęczeniem, utratą energii i spadkiem poziomu funkcjonowania psychofizycznego. Jest to stan, który wykracza poza zwykłe uczucie smutku czy przygnębienia. Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około 300 milionów ludzi na całym świecie cierpi na depresję. W Polsce zaburzenia depresyjne występują u ponad miliona osób. Według WHO depresja jest główną przyczyną niezdolności do pracy. Depresja …

schizofrenia

Schizofrenia

Schizofrenia jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które dotyka około 1% populacji na całym świecie, co oznacza, że około 1 na 100 osób może na nią cierpieć w którymś momencie życia. Schizofrenia występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Pierwsze objawy u mężczyzn pojawiają się najczęściej między 16, a 25 rokiem życia, natomiast u kobiet zazwyczaj między 20, a 30 rokiem życia. Kobiety często mają łagodniejszy przebieg choroby. Osoby, u których zdiagnozowano schizofrenią mają niestety statystycznie krótszą długość życia w porównaniu do ogólnej populacji. Znaczącą rolę odgrywają tu choroby somatyczne oraz wyższy wskaźnik samobójstw – osoby ze schizofrenią mają znacznie wyższe …

dziedziny psychologii

Dziedziny psychologii

Główne dziedziny psychologii Psychologia jest nauką badającą umysł, zachowanie oraz procesy mentalne jednostek i grup. Jej celem jest zrozumienie ludzkiego doświadczenia poprzez analizę myśli, emocji i zachowań. Badania w psychologii obejmują szeroki zakres tematów, takich jak percepcja, uczenie się, pamięć, rozwój osobowości, zdrowie psychiczne, relacje międzyludzkie oraz wpływ środowiska na zachowanie. Psychologia wykorzystuje różnorodne metody badawcze, w tym obserwację, eksperymenty, badania ankietowe i analizę danych. Jej wkład ma istotne znaczenie w wielu obszarach życia, od zdrowia i edukacji po biznes i prawo. Psychologia dąży do promowania zdrowia psychicznego, zrozumienia ludzkiej natury oraz poprawy jakości życia jednostek i społeczeństwa. Psychologia, jako …

mechanizmy obronne ego

Mechanizmy obronne

Mechanizmy obronne Ego to psychologiczne strategie stosowane przez jednostki aby chronić swoje Ego przed lękiem, stresem, oraz wewnętrznymi konfliktami. Stosowanie mechanizmów obronnych może mieć zarówno pozytywne jak i negatywne konsekwencje, w zależności od kontekstu i tego, jak często są stosowane. W umiarkowanym zakresie mogą pomóc jednostce radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami, ale nadmierne poleganie na nich może prowadzić do problemów psychicznych i zaburzeń emocjonalnych. Fantazjowanie Zaspokajanie sfrustrowanych pragnień w wyobraźni. Fantazjowanie to mechanizm obronny, który polega na tworzeniu w wyobraźni scenariuszy lub obrazów, które pomagają jednostce radzić sobie z frustracjami, lękami lub niezrealizowanymi pragnieniami. Jest to sposób na …

inspirujące cytaty

Cytaty motywacyjne

Cytaty motywacyjne to krótkie, często aforystyczne wypowiedzi znanych osób, pisarzy, filozofów czy liderów, które mają na celu motywować, pobudzać do refleksji i inspirować ludzi do działania. Mogą to być również fragmenty literackie, które w prosty i celny sposób oddają głębokie prawdy o życiu, pracy, miłości czy ludzkiej naturze. Cytaty motywacyjne pomagają podnieść na duchu, zwłaszcza w trudnych chwilach, dodając odwagi do podejmowania wyzwań i pokonywania przeszkód. Skłaniają do głębszej refleksji nad różnymi aspektami życia, stanowiąc punkt wyjścia do dyskusji czy osobistych przemyśleń. Wzbogacają przemówienia, prezentacje, artykuły czy posty w mediach społecznościowych, nadając głębię wypowiedziom publicznym. Wykorzystywane przez coachów i trenerów …

Eksperyment Stanfordzki

Eksperyment więzienny w Stanford, znany również jako Eksperyment Stanfordzki, to jedno z najbardziej kontrowersyjnych badań psychologicznych XX wieku. Przeprowadzony został w 1971 roku przez profesora Philipa Zimbardo i jego zespół na Uniwersytecie Stanforda. Miał na celu zbadanie wpływu ról społecznych i środowiska na zachowanie jednostki, a szczególnie na to, jak ludzie adaptują się do roli strażników i więźniów w warunkach symulowanego więzienia. Cele eksperymentu Stanfordzkiego Celem eksperymentu było zrozumienie, jak ludzie przystosowują się do ról społecznych, szczególnie w sytuacjach, gdzie istnieje wyraźna asymetria władzy. Zimbardo chciał zbadać, czy brutalne zachowania w więzieniach wynikają z osobowości konkretnych jednostek (np. brutalnych strażników), …

Gry psychologiczne

Gry psychologiczne to powtarzające się schematy interakcji międzyludzkich, w których uczestnicy działają według określonych, często nieuświadomionych ról, a ich inicjatorzy mają ukryte cele emocjonalne. Są to manipulacyjne wzorce komunikacji, które prowadzą do przewidywalnych, ale zazwyczaj negatywnych konsekwencji. Chociaż termin „gry” może sugerować zabawę, w rzeczywistości są to często destrukcyjne interakcje, oparte na nieświadomych potrzebach, manipulacji i wewnętrznych konfliktach. Pojęcie to wywodzi się z Analizy Transakcyjnej Erica Berne’a, który opisał je jako nieświadome strategie unikania prawdziwej bliskości i autentycznego porozumienia. Psychologiczne gry są przeciwieństwem szczerych i autentycznych relacji, ponieważ nie służą rzeczywistemu rozwiązaniu problemów, lecz spełnieniu ukrytych celów i emocjonalnych potrzeb …

Pierwsza wizyta u psychiatry – jak odpowiednio się przygotować?

To normalne, że pierwsza wizyta u psychiatry może budzić stres i niepewność. Warto jednak pamiętać, że psychiatra to lekarz, którego celem jest pomoc, a nie ocena. Niezależnie od tego, czy szukasz wsparcia w związku z depresją, lękami, czy uzależnieniami, wizyta u specjalisty to pierwszy, a jednocześnie najważniejszy krok do poprawy zdrowia. W naszym artykule postaramy się przedstawić, jak wygląda konsultacja z psychiatrą i jak się przygotować do wizyty, aby upłynęła w spokojnej atmosferze. Zachęcamy do sprawdzenia porad, które pozwolą uporządkować myśli przed konsultacją ze specjalistą i przyjść na wizytę przygotowanym. Psychiatra Łódź – jak wygląda pierwsza wizyta? Pierwsza wizyta u …

Psychologia snu – jak śpimy, dlaczego nie śpimy i co robi z nami bezsenność

Autor: Natalia Kostusiak, psycholog Sen to jedna z najbardziej podstawowych czynności życiowych. Spędzamy w nim około jednej trzeciej naszego życia. A mimo to – niewiele o nim wiemy. Co gorsza, coraz częściej go sobie… odmawiamy. W pogoni za produktywnością, obowiązkami i wieczornym relaksem z ekranem sen staje się pierwszą ofiarą współczesnego stylu życia. Ale to nie my mamy władzę nad snem. To sen ma władzę nad nami. Po co właściwie śpimy? Naukowcy przez dekady próbowali odpowiedzieć na to pytanie. Dziś wiemy, że sen nie jest „pauzą”, ale aktywnym biologicznym procesem, który: oczyszcza mózg z toksyn (np. beta-amyloidu, związanego z chorobą Alzheimera), …

Jak zadbać o właściwy wizerunek psychologa podczas wizyty? Dowiedz się!

Jak zadbać o właściwy wizerunek psychologa podczas wizyty?

Zawód psychologa jest cenioną profesją, zwłaszcza ze względu na rosnącą świadomość społeczeństwa dotyczącą zdrowia psychicznego. Z jego pomocy korzystają osoby dorosłe, młodzież oraz dzieci. Jak w przypadku każdego zawodu medycznego, osoba zatrudniona w roli psychologa musi prezentować się schludnie i profesjonalnie. Jak dobrać ubiór stosowny do wykonywanej pracy? Niżej znajdziesz praktyczne wskazówki w tym temacie. Czy psycholog musi posiadać specjalną odzież? Psycholog w swojej codziennej pracy nie ma tak częstego kontaktu z niebezpiecznymi bakteriami i patogenami, jak w przypadku lekarzy ogólnych, chirurgów, pielęgniarek. Pomimo tego, jego ubiór nie może być w żadnym razie przypadkowy. Pamiętajmy, że psycholog pełni ważną funkcję, pomagając …

zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

OCD – zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw) jest rodzajem zaburzenia psychicznego charakteryzującego się występowaniem obsesyjnych myśli w połączeniu z kompulsywnymi zachowaniami, które znacząco wpływają na funkcjonowanie osoby w jej codziennym życiu. Osoby cierpiące na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne doświadczają uporczywych myśli, obaw lub wizji, które wywołują silne uczucia lęku lub niepokoju. Aby złagodzić te uczucia, wykonują pewne działania rutynowo i powtarzalnie (kompulsje), choć wiedzą, że działania te są nadmiarowe i nieuzasadnione. Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne jest jednym z zaburzeń lękowych, które cechuje się występowaniem obsesyjnych myśli i kompulsywnych zachowań. Obsesje to natrętne myśli, obrazy lub impulsy, które są niechciane, powtarzalne i wywołują silny niepokój. Mogą dotyczyć różnorodnych …

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem studiów podyplomowych z psychologii?

Studia podyplomowe z psychologii cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród osób pragnących pogłębić swoją wiedzę w zakresie procesów psychicznych, relacji międzyludzkich oraz zastosowania psychologii w różnych obszarach życia zawodowego i osobistego. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, warto poznać kilka istotnych aspektów związanych z tymi studiami. Co koniecznie musisz wiedzieć na temat psychologii? Wymagania rekrutacyjne i kwalifikacje wstępne Czas trwania i forma studiów – podyplomowe studia online Zakres tematyczny i specjalności Możliwości zawodowe po ukończeniu studiów psychologicznych Obecnie ciekawą formą rozwoju są podyplomowe studia psychologiczne online, umożliwiające podjęcie studiów niezależnie od innych obowiązków rodzinnych i zawodowych. To duża szansa na …

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu, potocznie określane jako alkoholizm, to przewlekłe zaburzenie psychiczne oraz behawioralne, charakteryzujące się niekontrolowanym spożywaniem alkoholu, pomimo jego negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego, psychicznego oraz destrukcyjnego wpływania na relacje społeczne. Z psychologicznego punktu widzenia, uzależnienie to zaburzenie, w którym alkohol staje się centralnym elementem życia jednostki, zastępując inne źródła przyjemności, motywacji czy radzenia sobie z trudnościami. Według definicji psychologicznej, alkoholizm to stan psychicznego i fizycznego uzależnienia od substancji psychoaktywnej, jaką jest alkohol etylowy. U osoby uzależnionej rozwija się silna potrzeba jego spożywania. Z czasem osoba taka traci kontrolę nad ilością i częstotliwością picia. Alkohol staje się narzędziem regulacji …

Jak wybrać najlepszą poradnię psychologiczną w Krakowie? Kluczowe kryteria i opinie pacjentów

Zdrowie psychiczne ma wpływ na każdy element naszego życia, dlatego należy o nie odpowiednio dbać. W chwili, gdy pojawiają się trudności, np. lęk, nadmierny stres, napięcie, a stan przygnębienia się przedłuża i ma wpływ na relacje z innymi członkami rodziny, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Szukając odpowiedniej poradni psychologicznej, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka znaczących kryteriów, które świadczą o jej profesjonalizmie. W poniższym artykule omówimy wspomniane aspekty. Zapraszamy. Kiedy warto skorzystać z oferty poradni psychologicznej? Pomoc specjalistów jest nieoceniona w sytuacjach, gdy pacjent: odczuwa długotrwałe przygnębienie, ma trudności w radzeniu sobie ze stresem, odczuwa silny lęk lub niepokój, ma …

Nie czekaj, aż się popsuje. O relacjach, które warto pielęgnować, zanim coś się wydarzy.

W relacjach często działamy reaktywnie. Szukamy pomocy dopiero wtedy, gdy problem staje się wyraźny, a kryzys rozgości się na dobre. Tymczasem psychologia relacji jasno pokazuje: największy potencjał zmiany i bliskości mamy wtedy, gdy wszystko jeszcze działa – tylko z czasem działa coraz słabiej. W codziennym pędzie łatwo zgubić rozmowę. Wspólne sprawy mieszają się z obowiązkami, a związek przestaje być przestrzenią spotkania, a zaczyna przypominać projekt zarządzania mieszkaniem i kalendarzem. Ale to właśnie wtedy – kiedy nic się nie pali – warto się zatrzymać i zadać sobie pytanie: Jak się mamy jako para? Co u nas? Czy jesteśmy blisko, czy tylko …