skala stresu

Skala stresu

Skala stresu to narzędzie służące do pomiaru poziomu stresu doświadczanego przez jednostkę w określonym czasie. Jedną z najczęściej stosowanych skal stresu jest skala oceny wydarzeń życiowych opracowana przez Holmesa i Rahe. Ta skala oceny stresu zawiera listę najbardziej stresujących wydarzeń życiowych, takich jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, zmiana pracy itp., które mogą być przyczyną stresu, a osoba ocenia swoje doświadczenia w oparciu o przypisane im punkty. Najbardziej stresujące sytuacje w życiu Psychiatrzy Holmes i Rahe opracowali listę 44 najbardziej stresujących sytuacji życiowych, przypisując każdemu zdarzeniu określoną liczbę jednostek stresowych. Lista ta bazuje na pojęciu stresora, na którym opiera się ogłoszona …

test na depresję

Test na depresję

Test na depresję jest narzędziem diagnostycznym stosowanym przez specjalistów w celu oceny objawów depresji u pacjenta. Składa się z różnorodnych pytań dotyczących nastroju, funkcjonowania społecznego, energii oraz myśli samobójczych. Test obejmuje również pytania dotyczące apetytu, snu oraz koncentracji. Podczas wykonywania testu pacjent może być proszony o ocenę swoich uczuć i zachowań w określonym przedziale czasowym, na przykład w ciągu ostatniego tygodnia. Wyniki testu mogą wskazywać na obecność depresji oraz jej stopień nasilenia. Test w celach diagnostycznych powinien być przeprowadzony przez profesjonalistę, który będzie w stanie właściwie zinterpretować wyniki i ewentualnie zaproponować odpowiednie leczenie lub interwencje terapeutyczne. Skala depresji Becka Skala …

osoby wysoko wrażliwe

Osoby wysoko wrażliwe

Osoby wysoko wrażliwe (WWO) charakteryzują się głębszym i bardziej intensywnym przetwarzaniem bodźców zewnętrznych i wewnętrznych. Mają wyjątkową wrażliwość na bodźce sensoryczne, emocje innych ludzi oraz subtelne zmiany w otoczeniu. Cechuje ich intensywna empatia, bogate życie wewnętrzne i skłonność do refleksji. W relacjach międzyludzkich mogą być bardzo empatyczni i zrozumiali, ale także podatni na przeciążenie emocjonalne. Potrafią dostrzegać detale, wykazywać kreatywność oraz głęboko analizować sytuacje. Ważne jest dla nich stworzenie harmonijnego środowiska, wolnego od nadmiernych bodźców i stresu, aby mogli rozwijać swoje talenty i umiejętności. Wysoka wrażliwość W 1991 roku psycholożka Elaine Aron rozpoczęła szeroko zakrojone badania nad wyższym poziomem wrażliwości. …

diagnoza psychologiczna

Diagnoza psychologiczna

Diagnoza różnicowa Diagnoza psychologiczna, a w szczególności diagnoza różnicowa zaburzeń organicznych i zaburzeń czynnościowych jest jedną z podstawowych umiejętności psychologa klinicznego. Przeprowadzenie takiego procesu diagnostycznego jest możliwe przez zastosowanie w badaniach między innymi Skali Inteligencji Wechslera WAIS-R. Charakterystyka porównawcza diagnozy psychologicznej profilu funkcjonalnego względem organicznego opierać się będzie w przypadku tego narzędzia na analizie wyników uzyskiwanych w 11 testach: Wiadomości Obniżenie wyników spowodowane zaburzeniami pamięci, dziwaczne odpowiedzi mogą sugerować zaburzenia psychiczne. Niskie wyniki mogą wyniki mogą byś spowodowane uszkodzeniami mózgu (lewo lub obustronnymi) we wczesnych okresach życia. Test ten uznawany jest jako dobry wskaźnik przedchorobowego poziomu funkcjonowania. Jest „odporny” na …

skala inteligencji Wechslera

Skala Inteligencji Wechslera

Skala Inteligencji Wechslera dla dorosłych to najczęściej stosowany i najbardziej znany na świecie test do badania inteligencji i pomiaru poziomu funkcjonowania intelektualnego. Test inteligencji WAIS (Wechsler Adult Intelligence Scale) przeznaczony jest do badania osób dorosłych. Obecnie używa się jego zrewidowanej wersji – WAIS-R. Wechsler tworząc to narzędzie dokonał aktualizacji wydanego w 1939 roku Testu Inteligencji Wechsler–Bellevue, a pierwsza wersja zrewidowanego testu została opublikowana przez Wechslera w 1955 roku pod nazwą Wechsler Bellevue Intelligence Scale Form I. Wersją testu przeznaczoną do badania dzieci jest WISC (Wechsler Intelligence Scale for Children, Skala Inteligencji Wechslera dla Dzieci), i jej późniejsza zrewidowana wersja WISC-R. …

wais-r

WAIS-R

Podtesty w WAIS-R   Podtest Co mierzy? Co wpływa na wynik? WIADOMOŚCI Trwały test Szacowanie stanu przedchorobowego LTM – pamięć długotrwała (dostępność, przechowywanie, zapamiętywanie) Wiedza nabyta w procesie edukacyjnym Rozumienie werbalne Ekspresja werbalna – proces edukacji; kultura i środowisko – perfekcjonizm, mechanizmy obronne – chroniczne lęki Wyniki warto porównać z testami: Słownik, Rozumienie, Arytmetyka POWTARZANIE CYFR STM – pamięć krótkotrwała (zakres, pojemność i wykonywanie operacji) koncentracja uwagi mimowolnej, – Wiek – Rodzaj wykonywanej pracy – Wrażliwość na dystraktory, – permanentny stan związany ze zmęczeniem – nastawienie lękowe, – zaburzenia organiczne, upośledzenie pierwotne Wyniki warto porównać z testami: Arytmetyka, Symbole cyfr, …