Wypalenie zawodowe – czym się objawia i jak sobie z nim radzić?

wypalenie zawodowe

Praca odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas. Można na nią patrzeć jako źródło dochodów, okazję do nawiązywania znajomości, rozwijania umiejętności i zdobywania doświadczenia, a także szansę samorealizacji. Z drugiej strony, dużo mówi i pisze się dziś o wypaleniu zawodowym. Ten problem może dotknąć każdego bez względu na stanowisko. Sprawdź, jakie są objawy i przyczyny tego zjawiska, jak mu zapobiegać oraz co zrobić, gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy.

Wypalenie zawodowe – choroba XXI wieku?

Wypalenie zawodowe najczęściej opisuje się jako fizyczne i psychiczne zmęczenie, które jest odpowiedzią na stres występujący w miejscu pracy. Przyczyną zjawiska jest przede wszystkim długotrwałe przepracowanie, nadmiar obowiązków, a także trudności w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Na wystąpienie wypalenia zawodowego mogą wpłynąć również czynniki indywidualne, takie jak niska samoocena, nadwrażliwość, perfekcjonizm czy nieumiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Wypalenie zawodowe to na tyle poważny problem, że zostało wpisane przez WHO do najnowszej wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11. Niestety obecnie żaden lekarz nie może wystawić zwolnienia z powodu wypalenia zawodowego, ponieważ zostało ono zakwalifikowane nie jako choroba, lecz jako syndrom zawodowy znacząco wpływający na stan zdrowia. Jest jednak możliwe wystawienie L4 np. z powodu pogorszenia się naszego zdrowia psychicznego, które jest związane właśnie z wypaleniem zawodowym.

Po czym poznać wypalenie zawodowe?

Symptomy wypalenia zawodowego mogą przybierać różne formy. Zjawisko to jest wielowymiarowe, dotyka bowiem zarówno sfery emocjonalnej, psychicznej, jak i fizycznej, wpływając na ogólną jakość życia.

Emocjonalne objawy wypalenia zawodowego to przede wszystkim: chroniczny stres, napięcie, drażliwość, silne poczucie rozczarowania, brak motywacji, trudności z zapanowaniem nad emocjami, poczucie wyeksploatowania i braku sił, zachwiane poczucie własnej wartości oraz osamotnienie. W sferze fizycznej objawy mogą obejmować między innymi: przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, napięcie mięśniowe, zaburzenia apetytu, bóle brzucha i problemy żołądkowe, a także problemy ze snem. Nierzadko, na skutek życia w ciągłym stresie, dochodzi do obniżenia odporności, co zwiększa podatność na różne choroby.

Co zrobić, aby nie dać się wypaleniu zawodowemu?

Wypalenie zawodowe jest ogólnoświatowym problemem. Jego symptomy tak naprawdę mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek i staż pracy. Jednak istnieją sposoby radzenia sobie z tym syndromem. Aby uniknąć wypalenia zawodowego, przede wszystkim powinno się regularnie poświęcać czas na odpoczynek i regenerację. Nie warto brać na siebie zbyt wielu obowiązków oraz zbyt odpowiedzialnych i trudnych zadań, gdyż może to prowadzić do przeciążenia pracą. W utrzymaniu równowagi między życiem zawodowym a osobistym pomaga rozwijanie pasji i zainteresowań. Ważne jest też utrzymywanie bliskich relacji z innymi ludźmi.

Skutki wypalenia zawodowego odbijają się na naszym zdrowiu fizycznym i emocjonalnym. Prowadzą nie tylko do zmniejszenia wydajności i efektywności pracy, ale również do poczucia ogólnego zmęczenia i zniechęcenia. Co ważne, wypalenie zawodowe nie pojawia się z dnia na dzień, dlatego warto uważnie obserwować swoje samopoczucie i reagować na pierwsze niepokojące sygnały. Jeśli odczuwasz silne skutki wypalenia zawodowego, warto rozważyć zmianę miejsca pracy. Nowe środowisko może przynieść pozytywną odmianę. Sprawdź oferty pracy we Wrocławiu na GoWork.pl – może właśnie tam znajdziesz nowe możliwości. GoWork.pl oferuje nie tylko liczne opinie o firmach, ale także tysiące ofert pracy dostępnych w całym kraju.

AP

Ocena 5/5 - (1 głosów)

Znajdź psychologa lub psychoterapeutę w serwisie Psychologuj.pl