Teriantropia to pojęcie odnoszące się do stanu świadomości, w którym jednostka identyfikuje się duchowo lub psychicznie jako zwierzę. Osoby posiadające takie przekonania określa się mianem therian. Termin teriantropia odwołuje się do mitologicznych koncepcji wyrażających przekonanie o zdolności niektórych istot lub ludzi do przemiany w zwierzęta lub utożsamiania się ze zwierzętami. Teriantropia jest przeciwieństwem antropomorfizmu (nadawanie przedmiotom, pojęciom, zjawiskom, zwierzętom itp. cech ludzkich oraz ludzkich motywów postępowania), ponieważ zgodnie z tą koncepcją, to istoty ludzkie mogą posiadać cechy zwierzęce. Z historycznego punktu widzenia, wierzenia te często stanowiły swoiste przekonania młodych wojowników, którzy czcili – na przykład wilki jako wzór – i formowali sojusze w ramach struktur plemiennych. Wykorzystywane przez niektóre społeczności jako elitarne oddziały, wyróżniały się odwagą i okrucieństwem. Motyw wilkołactwa pozostaje żywy w dzisiejszych czasach, stanowiąc inspirację zarówno w baśniach, jak i literaturze.
Teriomorfizm
Likantropia
W kulturze popularnej, szczególnie w wśród miłośników literatury fantasy, termin teriantropia odnosi się również do zdolności pewnych postaci do zmiany swojej fizycznej formy między postacią ludzką, a zwierzęcą, często w kontekście postaci wilkołaków. Likantropia to termin psychologiczny, a zbudowany wokół niej system mitów i obrzędów magicznych, jest najbardziej znaną forma teriantropii polegającą na wierze w zdolność przemiany człowieka w wilka. Wilkołactwo ma swoje korzenie w wielu mitologiach (m.in. słowiańskiej i germańskiej) i legendach. Człowiek, który przemieniał się w wilka lub postać będącą połączeniem tego zwierzęcia z człowiekiem, nazywany był mianem wilkołaka. Według różnych wierzeń można było stać się wilkołakiem za sprawą rzuconego uroku lub po ugryzieniu przez innego wilkołaka. Przemiana w wilka było również możliwe dzięki wrodzonej predyspozycji, natarciu się specjalną maścią lub napiciu się wody zaczerpniętej z wodopoju tych zwierząt. Jedną z ciekawostek dotyczących współczesnych wierzeń na temat wilkołaków jest możliwość ubezpieczenia się na wypadek przemiany w wilkołaka. Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych w wypowiedzi dla portalu pomorska.pl z października 2020 r. stwierdza (https://pomorska.pl/najdziwniejsze-ubezpieczenia-na-przyklad-na-wampiry-i-wilkolaki-galeria/ar/c3-13715976):
„W USA można na przykład ubezpieczyć się od porwania przez kosmitów – dodaje ekspert. – Zainteresowaniem cieszą się też ubezpieczenia od działalności duchów, które zakładają wypłatę odszkodowania, jeżeli w ich wyniku dojdzie do czyjejś śmierci lub urazu. Istnieje też grupa osób gotowa wykupić ubezpieczenie na ewentualność ugryzienia przez wampira lub wilkołaka”.
Współczesne oblicze teriantropii powstało w latach 90. XX wieku i ukształtowało się głownie za sprawą aktywności uczestników forum internetowego dedykowanego fanom horrorów, gdzie wilkołaki odgrywały kluczową rolę. To zjawisko, w którym ludzie identyfikują się w pewnym stopniu jako zwierzęta. Obecnie społeczność terian istnieje głównie w świecie wirtualnym, a jej członkami są głównie mieszkańcy USA i Europy Zachodniej.