Bliska osoba pije – jak pomóc alkoholikowi?

bliska osoba pije

Uświadomienie sobie, że bliska osoba – mąż, żona, rodzeństwo czy rodzic ma problem z piciem, to właściwie połowa sukcesu, chociaż z pewnością ta łatwiejsza.

Druga może okazać się znacznie trudniejsza, do tego nie zawsze każdy się na nią decyduje. Jeśli jednak podejmujesz trud i chcesz udzielić wsparcia, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym pokrótce przybliżamy problemy związane z pomocą alkoholikowi.

Alkoholizm to choroba

Alkoholizm jest problemem ogólnospołecznym, dotykającym chorych na całym świecie, praktycznie bez względu na wiek oraz płeć. Jest to też jednostka chorobowa – osoba dotknięta uzależnieniem od alkoholu, nawet przy podjęciu leczenia, do końca życia pozostanie chora. Nie należy zatem alkoholizmu traktować jako problemu przejściowego czy też możliwego do całkowitego wyleczenia!

Sam alkoholizm jest związany natomiast z uzależnieniem od przyjmowania napojów alkoholowych – w sposób nadmierny, regularny i niekontrolowany. Alkohol jest substancją psychoaktywną, wpływającą bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Jest też tak zwanym depresantem, co oznacza, że na dłuższą metę nie działa stymulująco czy pobudzająco, a wręcz przeciwnie – mocno obciąża psychikę!

Nie można również zapominać o negatywnym wpływie alkoholu na zdrowie fizyczne. Regularne spożywanie tak zwanych „procentów” natychmiastowo oddziałuje na ciśnienie krwi (obniżając je), deregulując procesy termoregulacyjne organizmu oraz prowadząc do zaburzenia świadomości. W dłuższej perspektywie alkohol uszkadza narządy wewnętrzne – w szczególności wątrobę, która narażona jest na obciążenia związane z koniecznością przefiltrowania toksyn.

W jaki sposób pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Chcąc pomóc alkoholikowi w wyjściu z uzależnienia musisz przygotować się na ciężką pracę. Możliwe, że sam będziesz potrzebować wsparcia ze strony, na przykład, psychologa czy terapeuty, który będzie w stanie pokierować Cię w Twoich krokach.

Zanim alkoholik podejmie leczenie musi wiedzieć, jakie jest Twoje podejście do problemu. To oznacza, że od początku należy jasno uzmysłowić choremu, że dostrzegasz uzależnienie – a więc i on powinien wreszcie uświadomić sobie skalę swojej choroby. Nie należy przy tym być ani nadopiekuńczym, ani też nadmiernie surowym. Im delikatniej podchodzić będziesz do choroby, tym trudniej alkoholikowi przyjdzie przyznanie się przed samym sobą do alkoholizmu. Natomiast moralizowanie, grożenie czy ciągłe wykłócanie się z nim może przynieść skutek całkowicie odwrotny i wywołać chęć jeszcze częstszego sięgania po alkohol.

Pomoc osobie uzależnionej nie powinna w żadnym stopniu usprawiedliwiać poczynań chorego. Nie jest wskazane również wyręczanie alkoholika, na przykład, w sprzątaniu pustych butelek czy puszek – w ten sposób bowiem osoba uzależniona traci realny obraz tego, jakie ilości alkoholu spożywa. Konieczne jest natomiast wielokrotne zapewnianie, że chcesz udzielić pomocy, skutecznie zawalczyć o zdrowie bliskiej osoby.

Leczenie alkoholizmu

Osoba uzależniona ma tak naprawdę kilka możliwości leczenia. Warunkiem koniecznym jest tylko chęć jego podjęcia.

Obecnie można w Polsce znaleźć szereg ośrodków, które oferują pacjentom możliwość kompleksowego leczenia alkoholizmu. Preferowane przez specjalistów są przy tym oddziały terapeutyczne o charakterze zamkniętym, gdzie alkoholik zostaje otoczony wszechstronną opieką i pomocą. Sami chorzy znacznie częściej decydują się jednak na leczenie w formie ambulatoryjnej.

Obok terapii psychologicznej możliwe jest także zastosowanie dodatkowych, farmakologicznych środków sprzyjających walce z nałogiem. Prawdopodobnie najpopularniejszym jest Esperal, czyli preparat chemicznych wszywany podskórnie. Działa on zarówno na psychikę chorego, jak i jego samopoczucie – po przyjęciu nawet niewielkiej ilości alkoholu osoba z wszytym Esperalem odczuwa wielokrotnie spotęgowane, negatywne skutki spożycia – mówiąc wprost, alkoholik w takim momencie ciężko odchorowuje przyjęcie dawki alkoholu.

Zastosowanie takiego rozwiązania nie jest refundowane przez NFZ – do zabiegu wszycia należy zgłosić się do prywatnego gabinetu świadczącego usługi medyczne tego rodzaju (podobną ofertę mają takie podmioty, jak chociażby Chirurg-24).

Wsparcie bliskich jest niezwykle ważne dla alkoholika i może znacząco wpłynąć na sukces terapii. Udzielając pomocy osobie uzależnionej nie możesz jednak zapominać o sobie – zadbaj zawsze o swój komfort oraz bezpieczeństwo!

AS

Twoja ocena

Znajdź psychologa lub psychoterapeutę w serwisie Psychologuj.pl