Diagnoza choroby nowotworowej cały, poukładany świat wywraca do góry nogami. To szok nie tylko dla dotkniętej nią osoby, ale dla całej jej rodziny. To, co do tej pory było ważne, nagle przestaje mieć znaczenie. Wraz z rakiem, w rodzinie pojawia się także całe mnóstwo trudnych emocji – strach, niepokój, złość i bezradność to tylko niektóre z tych, którym musimy stawić czoła. Szczególną troską należy jednak otoczyć najmłodszych – dzieci, które w czasie, kiedy ich rodzic poddaje się leczeniu, wymagają nie tylko opieki, ale także wyjaśnienia, co wokół nich się dzieje. Jak podołać temu zadaniu?
Czy warto mówić dziecku o chorobie i jak to robić?
Nie ulega wątpliwości, że dzieci, nawet małe, rozumieją o wiele więcej niż nam się wydaje. Są szczególnie wyczulone na emocje swoich opiekunów oraz są w stanie wyczuć, że coś złego dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. To, czy powiemy dziecku o chorobie oraz w jaki sposób to zrobimy, w największej mierze zależy od wieku malucha – inaczej będziemy rozmawiali bowiem z dzieckiem w wieku szkolnym i nastolatkiem, a inaczej z maluszkiem, który często nawet jeszcze nie wie, czym jest rak.
Zdecydowanie warto jednak rozmawiać ze swoją pociechą o chorobie, gdyż w ten sposób dziecko będzie czuło się bezpieczniej, będzie wiedziało, dlaczego mama lub tata są smutni i źle się czują, a także nie będzie próbowało poznać prawdy na własną rękę, co nie zawsze jest korzystne. Informację o chorobie należy jednak przekazać dziecku w możliwie delikatny, empatyczny sposób, dostosowany do jego wieku oraz poziomu rozwoju emocjonalnego.
W radzeniu sobie z tymi trudnymi emocjami towarzyszącymi poznaniu prawdy o chorobie rodzica pomoże z kolei wsparcie psychologiczne dla dzieci. Mogą z niego skorzystać także ci rodzice, którzy nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o swojej chorobie. Doświadczony psycholog poradzi, jak przekazać dziecku tę trudną informację, wyjaśnić przebieg procesu leczenia, a także odpowiedzieć na trudne pytania, które z pewnością się pojawią.
Wsparcie psychologiczne dla dzieci. Co dają spotkania z psychologiem?
Wsparciem psychologicznym powinna zostać otoczona cała rodzina osoby dotkniętej chorobą nowotworową. To bardzo trudny pod względem fizycznym i emocjonalnym czas, w którym żaden z jej członków nie powinien zostać pozostawiony sam sobie. Bycie pod stałą opieką specjalisty pozwoli przepracować w głowie trudne, towarzyszące chorobie emocje, znaleźć fachowe wsparcie w najtrudniejszych momentach, a także dowiedzieć się, jak w delikatny sposób rozmawiać z dziećmi o swojej chorobie.
Bezpłatne wsparcie psychologiczne dla dzieci i dorosłych można uzyskać w specjalnych fundacjach, które zostały powołane do życia w celu niesienia pomocy osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Z oferowanej przez nie pomocy psychologicznej mogą skorzystać osoby dorosłe, dzieci oraz młodzież, którzy znaleźli się w jednym z najtrudniejszych momentów w swoim życiu. Dzięki profesjonalnemu wsparciu specjalistów, będą mogli przez niego przejść objęci kompleksową, troskliwą i fachową opieką.
Materiał Partnera