Incel

Słowo incel pochodzi od skrótu wyrażenia involuntary celibate oznaczającego mimowolny, niechciany celibat. W 1997 roku słowo incel pojawiło się na blogu internetowym prowadzonym przez Alanę, biseksualną kobietę z Kanady, która postanowiła utworzyć przestrzeń internetową dla osób podobnych do niej – doświadczających braku związków romantycznych i seksualnych. Zaowocowało to powstaniem witryny internetowej Alana’s Involuntary Celibacy Project, na której ludzie bez względu  na płeć mogli dzielić się swoimi doświadczeniami.

Od tego czasu termin ten przeszedł znaczną ewolucję i obecnie jest związany z gałęzią manosfery i jest używany do opisania osób, głównie mężczyzn, którzy doświadczają trudności w nawiązywaniu intymnych relacji seksualnych pomimo posiadania takich intencji. Incelom często przypisywane jest wyrażanie frustracji i niezadowolenia z własnej sytuacji, obwinianie innych osób, społeczeństwa czy wyglądu fizycznego za swoje problemy. Incelom bardzo często towarzyszą przekonania o własnej nieatrakcyjności fizycznej oraz, że kobiety stawiają bardzo wysokie wymagania wobec swoich potencjalnych partnerów, co łączą z powszechnie obowiązującą w społeczeństwie hipergamią (poszukiwanie partnera z wyższym statusem i pozycją społeczną).

Kim są incele?

Incele utożsamiani są z uczestnictwem w subkulturach internetowych, zrzeszających osoby, które określą siebie jako niezdolne do znalezienia romantycznego lub seksualnego partnera pomimo własnych chęci. Rozmowy na incelskich platformach często są nacechowane żalem, nienawiścią, mizoginią, mizantropią, niskim poczuciem własnej wartości, oraz samopogardą, a także rasizmem. Amerykański Southern Poverty Law Center opisuje tę subkulturę jako element internetowego ekosystemu męskiej supremacji, zaliczając ją do grup nienawiści. Incele zazwyczaj identyfikowani są jako heteroseksualni mężczyźni i w większości przypadków są biali. Szacunki dotyczące liczby inceli są zróżnicowane, ocenia się, że osoby identyfikujące się z tą subkulturą mogą liczyć od tysięcy do kilkuset tysięcy.

Warto podkreślić, że nie wszyscy single są incelami, a termin ten zyskał negatywny wydźwięk ze względu na to, że niektórzy jego przedstawiciele wykazują niezdrowe podejście do płci przeciwnej, wykazując niekiedy agresję i nietolerancję. Społeczność inceli stała się również obiektem kontrowersji ze względu na pewne ekstremistyczne i szkodliwe ideologie wyrażane przez niektórych jej członków.

Twoja ocena