Telefony zaufania to specjalne linie telefoniczne, które oferują pomoc i wsparcie osobom w kryzysie, potrzebującym rozmowy lub porady psychologicznej. Zazwyczaj są one obsługiwane przez wykwalifikowanych pracowników, takich jak psychologowie, terapeuci, czy przeszkoleni wolontariusze, którzy potrafią udzielić niezbędnej pomocy w sytuacjach trudnych. Telefony zaufania umożliwiają w anonimowowy i poufny sposób na skorzystanie z profesjonalnego wsparcia lub pomocy psychologicznej. Osoba dzwoniąca nie musi ujawniać swojej tożsamości ani obawiać się, że jej problemy zostaną upublicznione. Wiele z tych linii działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, co sprawia, że pomoc dostępna jest o każdej porze.
Telefony zaufania są dostępne dla każdego, kto potrzebuje wsparcia, niezależnie od pory dnia. Zapewniają anonimowość, co jest istotne dla osób, które nie chcą ujawniać swojej tożsamości, zwłaszcza jeśli czują się zawstydzone swoimi problemami. Oferują natychmiastowe wsparcie, kluczowe w sytuacjach kryzysowych, pomagając zapobiec eskalacji problemu. Obsługiwane przez przeszkolonych specjalistów, gwarantują wysoką jakość udzielanej pomocy. Telefony zaufania zapewniają bezpieczeństwo emocjonalne i mogą być pierwszym krokiem do szukania dalszej pomocy, oferując bezpieczne i wspierające środowisko do rozmowy o trudnych kwestiach. Stanowią istotny element systemu wsparcia psychicznego, umożliwiając osobom w trudnej sytuacji szybki dostęp do pomocy i porad. Dzięki swojej dostępności i anonimowości, oferują bezpieczną przystań dla tych, którzy potrzebują natychmiastowego wsparcia.
Numery telefonów pomocowych dostępnych bezpłatnie i czynnych całą dobę, siedem dni w tygodniu:
- 800 70 22 22 — Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
- 800 12 12 12 — Wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów
- 116 111 — Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
- 112 — W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Numer 116 111 to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzony od 15 lat przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Usługa jest anonimowa, bezpłatna, dostępna całą dobę i dyskretna. W każdym europejskim kraju, pod tym numerem osoby poniżej 18 roku życia mogą uzyskać niezbędną pomoc i wsparcie. Specjaliści, w tym psycholodzy i pedagodzy, są profesjonalnie przygotowani do udzielania pomocy psychologicznej zarówno przez telefon, jak i online. Kontakt jest możliwy nie tylko telefonicznie, ale również poprzez czat lub wiadomość wysłaną przez stronę internetową – www.116111.pl/napisz.
Osoby potrzebujące rozmowy na temat ważnych lub trudnych dla siebie spraw mogą zawsze skontaktować się z telefonem zaufania. Tematy rozmów mogą obejmować przyjaźń, miłość, dojrzewanie, relacje z rodzicami i rodzeństwem, problemy szkolne oraz emocje takie jak złość, smutek, zniechęcenie czy poczucie bezsilności. Konsultanci oferują wsparcie również w sytuacjach dyskryminacji, doświadczania lub bycia świadkiem przemocy, a także w momentach niepokoju o wydarzenia w otoczeniu. Telefon zaufania obsługiwany jest przez psychologów i pedagogów, którzy są profesjonalnie przygotowani do udzielania pomocy zarówno przez telefon, jak i online. Średni wiek konsultantów wynosi 29 lat. Telefon zaufania nie oferuje gotowych rozwiązań, lecz wspólnie z dzwoniącymi poszukuje najlepszych rozwiązań dla każdej sytuacji. Każdy problem i wątpliwość traktowane są indywidualnie, a konsultanci współpracują z osobą dzwoniącą, aby zastanowić się nad możliwymi krokami i rozwiązaniami. Celem jest znalezienie takich działań, które realnie mogą poprawić daną sytuację.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Stworzony w 2008 roku Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka tel: 800 12 12 12 działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, oferując darmową poradnię psychologiczną dla dzieci i młodzieży. Oprócz rozmów telefonicznych dostępny jest również specjalny czat internetowy, który nie wymaga logowania ani instalacji aplikacji, co pozwala na anonimowe i wygodne korzystanie z pomocy. Konsultanci są gotowi wesprzeć każdego w dowolnej sytuacji, niezależnie od wielkości problemu. Każdy problem traktowany jest poważnie, a dzwoniący są traktowani z wyjątkową uwagą. Rozmowa z doświadczonymi konsultantami zapewnia wsparcie i zrozumienie, bez względu na tożsamość rozmówcy czy temat rozmowy.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka działa na zasadzie anonimowości, zapewniając dzwoniącym pełne bezpieczeństwo i poufność. Podczas rozmowy nie jest wymagane podawanie imienia ani innych danych osobowych, co stwarza bezpieczną przestrzeń do wyrażania myśli i uczuć. Usługa jest całkowicie bezpłatna, dzięki czemu jest dostępna dla każdego. Telefon zaufania funkcjonuje przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, umożliwiając uzyskanie wsparcia o każdej porze dnia i nocy. Wszystkie rozmowy z konsultantami są dyskretne i poufne, co gwarantuje, że żadna informacja nie zostanie udostępniona osobom trzecim bez zgody dzwoniącego.
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA
Depresja to choroba, którą można skutecznie leczyć i z którą można żyć. Telefon Antydepresyjny Fundacji ITAKA 22 484 88 01 (e-mail: porady@stopdepresji.pl) działa od wielu lat pomagając tysiącom ludzi z całej Polski, niezależnie od ich miejsca zamieszkania czy płci. Psychologowie i seksuolog są dostępni do rozmów od poniedziałku do środy w godzinach popołudniowych (psycholog: poniedziałek i wtorek: 15.00 – 20.00, seksuolog: środa 15.00 – 20.00). Pracownicy fundacji telefonicznie nie diagnozują ani nie prowadzą leczenia, natomiast chętnie wyjaśnią zasady terapii i udzielą wsparcia osobom z rozpoznaną depresją oraz ich bliskim. Specjaliści pracujący w Fundacji ITAKA czekają na Twój telefon jeśli masz podejrzenia dotyczące depresji lub czujesz, że coś może być nie tak, ale obawiasz się skonsultować z profesjonalistą, bądź może martwisz się, jak otoczenie zareaguje na Twoją decyzję o rozpoczęciu terapii u psychologa lub psychiatry. Jeśli przeżywasz trudności związane z aktualnym leczeniem, lub masz pytania, na które nie uzyskałeś odpowiedzi od swojego dotychczasowego lekarza, specjaliści z Fundacji ITAKA gotowi są, aby wesprzeć Cię i odpowiedzieć na Twoje pytania.
Telefon Zaufania Młodych Fundacji ITAKA
Telefon Zaufania Młodych oferuje wsparcie zdrowia psychicznego skierowane głównie do dzieci, młodzieży oraz młodych dorosłych do 25 roku życia. Linia ta jest dostępna dla osób, które doświadczają trudności w szkole, w domu, w pracy lub w relacjach interpersonalnych, a także dla tych, którzy potrzebują po prostu kogoś, z kim mogą porozmawiać o swoich problemach. Jeśli masz podejrzenia dotyczące depresji, opory przed skonsultowaniem się z specjalistą, obawy dotyczące reakcji otoczenia na Twoją terapię u psychologa lub psychiatry, albo podejrzenia, że ktoś bliski cierpi na depresję i chciałbyś dowiedzieć się, jak mu pomóc – skontaktuj się ze specjalistami pracującymi w Fundacji ITAKA pod numerem 22 484 88 04.
Psychologowie Fundacji ITAKA są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-20:00. Nie stawiają diagnozy ani nie leczą telefonicznie, ale oferują wsparcie emocjonalne oraz psychoedukację. Wyjaśniają jakie są objawy depresji, omawiają zasady leczenia oraz terapii osób z tą diagnozą i udzielają praktycznych wskazówek na temat dalszych kroków. Fundacja zapewnia możliwość bezpłatnych sesji wsparcia online z psychologiem, dostępnych po wcześniejszym uzgodnieniu terminu pod tym samym numerem. Osoby niepełnoletnie zostaną poproszone przed rozpoczęciem sesji o przesłanie skanu zgody podpisanej przez opiekuna lub rodzica.