Zawód psychologa jest cenioną profesją, zwłaszcza ze względu na rosnącą świadomość społeczeństwa dotyczącą zdrowia psychicznego. Z jego pomocy korzystają osoby dorosłe, młodzież oraz dzieci. Jak w przypadku każdego zawodu medycznego, osoba zatrudniona w roli psychologa musi prezentować się schludnie i profesjonalnie. Jak dobrać ubiór stosowny do wykonywanej pracy? Niżej znajdziesz praktyczne wskazówki w tym temacie.
Czy psycholog musi posiadać specjalną odzież?
Psycholog w swojej codziennej pracy nie ma tak częstego kontaktu z niebezpiecznymi bakteriami i patogenami, jak w przypadku lekarzy ogólnych, chirurgów, pielęgniarek. Pomimo tego, jego ubiór nie może być w żadnym razie przypadkowy. Pamiętajmy, że psycholog pełni ważną funkcję, pomagając osobom w kryzysie psychicznym. Depresja stała się chorobą cywilizacyjną i cierpi na nią coraz więcej osób w różnym wieku, a osoba zatrudniona na tym stanowisku musi wzbudzać zaufanie swoich pacjentów. Dlatego też powinna prezentować się profesjonalnie i budować pozytywne wrażenie.
Odzież nie musi jednak spełniać restrykcyjnych wymogów, o ile nie jest zatrudniony w miejscach, w których obowiązują określone normy i dress code. Pracując w szpitalu, psycholog będzie miał kontakt z drobnoustrojami, które może przenosić na swoim ubraniu. Właśnie dlatego w takim miejscu przyda mu się ochronna odzież medyczna męska lub damska. Chętnie wybierane są, chociażby wytrzymałe i funkcjonalne scrubsy. Zapewniają one nie tylko odpowiednią ochronę, ale przy tym są wygodne, nie ograniczają ruchów i nadają się do częstego prania.
Jak można skompletować odzież dla psychologów?
Dobrym wyborem dla psychologa będzie np. elegancka bluza medyczna z kołnierzem czy modna bluza medyczna polo. W takich ubraniach psycholog może czuć się pewnie siebie i komfortowo. Nie zapominajmy też o wygodnym obuwiu, gwarantującym odpowiednią cyrkulację powietrza. W przychodniach obowiązuje obuwie zmienne, medyczne. W przypadku ośrodków terapeutycznych czy poradni psychologiczno-pedagogicznych można postawić na zwykłe obuwie, które zapewnia nam wygodę i swobodę poruszania się. Panowie często sięgają po obuwie klasyczne, natomiast panie po wygodne baleriny czy bardziej eleganckie botki.
Jak wymagania musi spełniać odzież psychologów?
Standardy ubioru psychologów różnią się w zależności od konkretnej placówki. Co ważne, przepisy nie mówią nam dokładnie o tym, jak powinien ubierać się ten specjalista. Obowiązek zakładania odzieży medycznej wynika najczęściej z regulaminu wewnątrzzakładowego placówki. Regulamin ten działa w prywatnych przychodniach, ale również w ośrodkach publicznych. Ważne jest w końcu, aby personel wyróżniał się na tle innych osób i był łatwy do zidentyfikowania. Ponadto schludny i fachowy wygląd mówi też dużo o samej placówce. Ubiór dla psychologów musi pasować do specyfiki danej placówki, a do tego powinien być wygodny.
Dress code dotyczy rodzaju oraz koloru odzieży. Psycholog powinien nosić strój w innych barwach od np. lekarzy ogólnych czy pielęgniarek. Placówki zazwyczaj dają sporą dowolność, jednakże w granicach dobrego smaku i etyki. Dobór stroju zależy od kwestii takich jak:
- specyfika placówki,
- indywidualne preferencje,
- zalecenia dyrekcji,
- grupa pacjentów (osoby dorosłe, dzieci).
Pracując z dziećmi, psycholodzy sięgają po radosne stroje, w żywych i intensywnych barwach, które pomogą przełamać bariery. W pracy z dorosłymi liczy się fachowy i schludny wygląd, stąd najczęściej wybierane są komplety w stonowanych barwach. Inwestując w odzież dla psychologa, najlepiej sięgnąć po wygodne, elastyczne i wytrzymałe scrubsy medyczne. Profesjonalny ubiór zapewni nam pożądaną wygodę oraz komfort termiczny, a przy tym zagwarantuje elegancką prezencję.
MP