Fundacja JiM
Misją Fundacji JiM jest dążenie do ulepszenia życia osób znajdujących się w spektrum autyzmu poprzez zapewnienie im możliwości realizacji ich pełnego potencjału. Fundacja organizuje szkolenia stacjonarne oraz online na temat autyzmu, udziela grantów, a także prowadzi Klub JiM, który integruje opiekunów osób autystycznych oraz dorosłe osoby z tego spektrum. Dodatkowo, Fundacja JiM prowadzi Klinikę JiM, przedszkole JiM i szkoły JiM. Poprzez edukację na temat autyzmu, Fundacja stara się zwiększyć świadomość społeczną na temat potrzeb i zachowań osób autystycznych. Wierzą, że większa wiedza prowadzi do większego zrozumienia i akceptacji. Organizowane są liczne programy edukacyjne oraz kampanie społeczne, których finał przypada na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, tj. 2 kwietnia. Fundacja prowadzi kampanię rzeczniczą, która ma na celu zmianę tej sytuacji poprzez budowanie rozwiązań systemowych wspierających osoby dorosłe w spektrum autyzmu i poprawę ich warunków życia.
Działania Fundacji JiM nie mogłyby być realizowane bez zaangażowania Wolontariuszy, którzy codziennie ofiarowują swoją pomoc w różnych obszarach działalności organizacji. Często stanowią wsparcie dla rodziców wychowujących dzieci w spektrum autyzmu, którzy potrzebują oddechu i wsparcia. Wolontariusze angażują się w pracę z dziećmi, wspierając warsztaty, zajęcia terapeutyczne oraz opiekując się maluchami podczas ich codziennych zajęć. Ich pomoc jest niezastąpiona również podczas kampanii i akcji społecznych, podczas których razem budujemy świadomość autyzmu.
Wolontariat w Fundacji JiM jest także okazją do zdobycia nowych umiejętności, nawiązania kontaktów z pasjonującymi osobami oraz zaangażowania się w interesującą i pełną wyzwań działalność. Wolontariusze często wspominają, że zaangażowanie w pracę na rzecz Fundacji pomogło im w określeniu swojej ścieżki zawodowej i wzbogaciło ich o pewność siebie, przynosząc przy tym wiele satysfakcji.
Fundacja JiM poszukuje absolwentów oraz studentów studiów II stopnia, a także słuchaczy studiów podyplomowych o specjalnościach takich jak psychologia, oligofrenopedagogika, pedagogika (specjalna, przedszkolna i wczesnoszkolna), terapia i edukacja dzieci i młodzieży z autyzmem oraz z zespołem Aspergera, przygotowanie pedagogiczne, terapia zajęciowa, terapia pedagogiczna oraz pokrewne dziedziny.
Kontakt
Fundacja JiM
ul. Tatrzańska 105
93-279 Łódź, Poland
www.jim.org/instytucje/wolontariat/
Fundacja „Dom w Łodzi”
Fundacja „Dom w Łodzi” prowadzi pierwszy w Polsce dom dziecka przeznaczony dla dzieci z ciężkimi schorzeniami i niepełnosprawnościami, który powstał w 2007 roku. Organizacja zapewnia swoim podopiecznym całodobową opiekę medyczną, codzienną rehabilitację oraz bezpieczne i pełne miłości środowisko. Fundacja otacza troską dzieci porzucone przez rodziców, wspierając ich rozwój, pomagając w pokonywaniu trudności i realizacji marzeń. Działalność placówki trwa nieprzerwanie przez cały rok, oferując wsparcie przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
Placówka opiekuńczo-wychowawcza „Dom w Łodzi” powstała z myślą o stworzeniu bezpiecznego azylu dla dzieci chorych, a nie kolejnej instytucji. Jej celem jest zapewnienie wsparcia dzieciom doświadczonym przez chorobę i opuszczenie, aby czuły się kochane i miały warunki do rozwoju. Kluczową rolę odgrywa psycholog, który realizuje programy rehabilitacji psychologicznej, prowadzi terapię indywidualną i grupową oraz przygotowuje podopiecznych do dorosłości.
Psycholog Fundacji „Dom w Łodzi” ściśle współpracuje z wychowawcami, którzy na podstawie codziennej obserwacji oceniają postępy i potrzeby dzieci. W odpowiedzi na wyzwania podopiecznych wdrożono metody behawioralne i podejście poznawczo-behawioralne. Cały zespół przeszedł szkolenie, a psycholog dodatkowo przygotował wolontariuszy, co przyczyniło się do skuteczniejszej pracy terapeutycznej. Przed rozpoczęciem wolontariatu kandydaci poznają działalność Fundacji, jej funkcjonowanie oraz zadania wolontariuszy. Wszyscy muszą ukończyć obowiązkowe szkolenie, organizowane co dwa miesiące.
Kontakt
Fundacja „Dom w Łodzi”
91-426 Łódź
ul. Wierzbowa 13
e-mail: wolontariat@domwlodzi.org
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna Nr 3
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Łodzi organizuje praktyki dla studentów uczelni wyższych, współpracując z wieloma placówkami akademickimi w Polsce. Dotychczas gościła studentów m.in. Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej. Dodatkowo poradnia angażuje wolontariuszy oraz oferuje staże dla bezrobotnych absolwentów we współpracy z Urzędem Pracy.
Kontakt
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna Nr 3
ul. Dowborczyków 5
90-019 Łódź
telefon: 42 676 73 05
fax: 42 676 73 04
e-mail: kontakt@ppp3.elodz.edu.pl
Wolontariat psychologiczny | Psycholog Łódź | Psychoterapia Łódź