Zmęczenie, ospałość, czy problemy z koncentracją to częste sygnały ze strony organizmu, które są lekceważone przez pacjentów. Choć wydają się być niegroźne, mogą świadczyć o anemii, inaczej też zwanej niedokrwistości, która wiąże się ze zmniejszoną produkcją erytrocytów, zwiększonego ich rozpadu, co w konsekwencji prowadzi do obniżonego stężenia hemoglobiny we krwi. Czym dokładnie jest anemia, skąd się bierze i w jaki sposób ją leczyć? Zapraszamy do lektury.
Czym jest anemia?
Anemia, inaczej również zwana niedokrwistością, to stan, w którym organizm cechuje się niskim poziomem hemoglobiny. Wpływa to na zdolność organizmu do dostarczania tlenu do tkanek i narządów, mogąc tym samym prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia.
Objawy anemii
Objawy anemii mogą być różne w zależności od jej rodzaju i stopnia zaawansowania. Niektóre powszechne objawy anemii to:
- zmęczenie i osłabienie,
- bladość skóry i błon śluzowych,
- zawroty głowy i problemy z koncentracją,
- ból głowy,
- szybkie męczenie się podczas wysiłku fizycznego,
- zwiększona podatność na infekcje,
- kołatanie serca i uczucie duszności,
- zimne dłonie i stopy.
- zmiany nastroju, drażliwość i depresja.
Różne oblicza anemii
Anemia jest ogólną nazwą niedokrwistości, jednak wyróżnia się jej wiele rodzajów, z których każdy ma swoje własne źródła i mechanizmy działania. Wśród rodzajów anemii znajdziemy najczęściej występującą – anemię z niedoboru żelaza, która może być wynikiem niewłaściwej diety, krwawienia z przewodu pokarmowego lub nieprawidłowego wchłaniania żelaza, czy anemię hemolityczną, podczas której czerwone krwinki są niszczone szybciej, niż są w stanie być zastępowane przez organizm. Może być to spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak choroby dziedziczne, infekcje, niektóre leki lub reakcje immunologiczne.
Anemia u różnych grup pacjentów
Anemia może pojawiać się u różnych grup pacjentów, niezależnie od ich wieku, czy stanu. Na niedokrwistość podatne są kobiety w ciąży z powodu zwiększonego zapotrzebowania na żelazo i inne składniki odżywcze potrzebne do zdrowego rozwoju płodu. Przyczyny anemii u kobiet w ciąży mogą obejmować niewystarczające spożycie żelaza w diecie lub niewłaściwą absorpcję żelaza przez organizm. Anemia w ciąży może prowadzić do poważnych komplikacji zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Na anemię również podatne są dzieci, szczególnie w pierwszych latach życia. Przyczyny anemii u dzieci mogą być różne, w tym niedobór żelaza, niedobór witamin, choroby przewlekłe, choroby nerek, genetyczne zaburzenia hemoglobiny oraz niedobór składników odżywczych w diecie.
Niedokrwistość jest także często spotykana u osób starszych, zwłaszcza u tych z przewlekłymi chorobami, takimi jak choroba nerek, choroby autoimmunologiczne czy nowotwory. Starzenie się organizmu i zmiany zachodzące w układzie krwiotwórczym mogą również przyczyniać się do rozwoju anemii.
W przypadku występowania anemii u którejkolwiek z grup pacjentów należy udać się na wizytę lekarską i wykonać komplet badań, który pomoże ustalić przyczynę niedokrwistości, a także obrać strategię leczenia.
Diagnostyka anemii
W przypadku podejrzenia niedokrwistości ważne jest przeprowadzenie odpowiednich badań i diagnozy. Należą do nich między innymi badanie morfologii krwi, gdzie sprawdzane są takie parametry jak liczba erytrocytów, stężenie hemoglobiny, hematokryt, czy morfologia krwinek. Zdarza się, że lekarz może zlecić dodatkowe badania, np. testy immunologiczne, czy badania obrazowe.
Leczenie niedokrwistości
Leczenie niedokrwistości zależne jest od jej rodzaju oraz stopnia zaawansowania. Do najczęstszych metod leczenia anemii należą:
- Dieta bogata w składniki odżywcze: W przypadku niedokrwistości związanej z niedoborem żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, ważne jest wprowadzenie do diety pokarmów bogatych w te składniki. Należą do nich mięso, ryby, warzywa liściaste, owoce cytrusowe, orzechy i nasiona.
- Leczenie przyczynowe: Jeśli anemia wynika z konkretnego schorzenia, takiego jak krwawienie z przewodu pokarmowego, choroba autoimmunologiczna czy zaburzenia metaboliczne, konieczne jest leczenie przyczynowe. Lekarz podejmie odpowiednie środki mające na celu kontrolę i leczenie choroby podstawowej.
- Leczenie objawowe: W celu łagodzenia objawów związanych z niedokrwistością, takich jak zmęczenie i osłabienie, lekarz może zalecić stosowanie terapii wspomagającej, takiej jak terapia witaminowa lub farmakologiczne środki poprawiające kondycję ogólną pacjenta.
Źródło: https://jutromedical.com/
MP
zobacz także: Złoty środek na zaparcia – skuteczne i bezpieczne rozwiązania