Specyfika zawodu opiekuna medycznego

opiekun medyczny

Zawody medyczne cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród osób kończących właśnie szkołę średnią, ale i wśród tych, których dotychczasowa praca nie miała z nimi wiele wspólnego. Kojarzą się z tymi, na które istnieje duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Co przy tym warte podkreślenia, dobrze wykształcony opiekun medyczny z Warszawy może bez trudu szukać zatrudnienia nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

Opiekun medyczny – co to za zawód?

Popularność zawodu opiekuna medycznego w Warszawie ma co najmniej kilka źródeł. Chcąc zrozumieć, z czego wynika, wypada zatem – w pierwszej kolejności – zwrócić uwagę na coraz bardziej dotkliwy problem starzenia się społeczeństwa. Zjawisko to jest typowe nie tylko dla Polski, ale i dla innych państw Europy. Zwykle kojarzy się ze wzrostem zapotrzebowania na usługi świadczone przez lekarzy, okazuje się jednak, że może być wiązane także z rosnącą popularnością zawodu opiekuna medycznego i opiekunki osób starszych.

Praca opiekuna medycznego zwykle jest definiowana jako odpowiedź na coraz mniejszą liczbę pielęgniarek. Osoba wykonująca ten zawód zapewnia należytą opiekę pacjentowi zapewniając mu nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale również swobodę tak ważną podczas wykonywania codziennych czynności. Opiekun medyczny nie jest przy tym wyłącznie towarzyszem chorego. Jest też osobą odpowiedzialną za przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz wspierającą pacjenta w procesie rehabilitacji.

Jak zostać opiekunem medycznym?

Duże zapotrzebowanie na pracę w zawodzie opiekuna medycznego sprawia, że rośnie liczba zapytań o to, jak uzyskać możliwość jego wykonywania. Osoby chcące zdobyć odpowiednie kwalifikacje powinny zatem zainteresować się ofertą szkół policealnych obejmującą kierunek opiekun medyczny Warszawa. Zajęcia prowadzone w takich placówkach trwają zaledwie dwa semestry, zainteresowani nauką muszą być jednak gotowi na to, aby w krótkim czasie przyswoić sobie spore umiejętności praktyczne oraz niemałą wiedzę teoretyczną.

Kierunek jest dostępny dla każdego, kto ma za sobą szkołę średnią i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu. Warto jednak pamiętać o tym, że sama roczna nauka – choć ważna – nie jest wystarczająca, a jej finałem jest egzamin państwowy zdawany przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną. Dobrze jest się do niego starannie przygotować, bo uzyskany w ten sposób dyplom jest przepustką do wykonywania zawodu opiekuna medycznego nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Unii Europejskiej.

AP


Znajdź psychologa lub psychoterapeutę w serwisie Psychologuj.pl