Niejedna osoba nawet po wielu latach nauki języka obawia się mówienia. Nie wspominając o osobach początkujących! Mamy jednak dobrą wiadomość – wiemy, jak pokonać ten strach. Sprawdź, jak zacząć mówić w języku obcym.
Przede wszystkim mów!
W dowiedzeniu się, jak nauczyć się mówić w języku obcym, pomoże Ci przypomnienie sobie nauki swojego ojczystego języka. Pierwsze było słuchanie i mówienie, a dopiero później czytanie oraz pisanie. Ta naturalna kolejność okazała się bardzo efektywna – już raz pomogła Ci osiągnąć sukces, więc i tym razem się na pewno sprawdzi!
Warto zatem zacząć od rozmowy oraz słuchania, aby szybciej opanować język obcy. Nawet jeśli uczysz się najlepiej poprzez materiały wizualne, podczas pobytu za granicą i kontaktu z obcokrajowcami nie będziesz mieć czasu, aby skorzystać z notatek. Celem jest płynna komunikacja, więc już na początku skup się na intensywnym trenowaniu mówienia.
Postaw na naukę jedynie przydatnych kwestii
Języki obce obfitują w rozmaite czasy i konstrukcje. Wbrew pozorom jednak nie wszystkie są w użytku na co dzień. Dobrym przykładem jest tu język angielski. Do sprawnej komunikacji wystarczą Ci trzy czasy, a dwa kolejne pozwolą Ci operować językiem prawie jak native speaker.
W aż 97% sytuacji do komunikacji wystarczy Ci znajomość Present Simple, Past Simple, Future Simple, Present Continuous oraz Present Perfect. Nauczenie się perfekcyjnie podstawowych, często używanych przez native speakerów danego języka czasów czy struktur przyspieszy Twoją naukę i uczyni ją efektywniejszą. Dotyczy to również słownictwa. Ucz się słów, które rzeczywiście wykorzystasz. Zanim zaczniesz naukę nowego słowa, zastanów się, czy jest ono dla Ciebie przydatne. Jeśli nie używasz go w swoim języku, prawdopodobnie nie będziesz go potrzebować także w obcym. Przyswajając słownictwo, które ma dla Ciebie znaczenie, zwiększasz swoją motywację!
Zrozumienie i praktyka, czyli filary nauki języka
Skuteczna nauka języka opiera się na zrozumieniu i praktyce. Zamiast wkuwać regułki i listy słówek, postaraj się zrozumieć wszystkie zasady, które przyswajasz. Spróbuj powtarzać je swoimi słowami, aby były dla Ciebie jasne. Analizuj przykłady i twórz swoje własne zdania, by utrwalić materiał. Jak zapewne się domyślasz, zapamiętanie zasad nie wystarczy – musisz umieć stosować je w mowie.
Podobnie podchodź do nowych słów – układaj z nimi zdania i wypowiadaj je na głos. Dzięki temu lepiej zrozumiesz ich znaczenie i nauczysz się, jak go używać w różnych kontekstach. Taka metoda przyspiesza naukę, a przy tym ćwiczeń mówienia łatwiej zapamiętuje się nowe informacje.
Korzystaj z pomocy native speakerów i wybierz właściwą metodę nauki języka
Bez ćwiczenia mówienia w praktyce nic z tego nie będzie. Postaraj się znaleźć miejsce, w którym będziesz mógł czy mogła swobodnie rozmawiać. Kolejny punkt to sposób nauki. Znajdź taki, który najbardziej Ci odpowiada. Jeśli nie przepadasz za klasycznymi drogami, może Ci się spodobać np. Metoda Aktywnego Mówienia.
Artykuł Sponsorowany